Jolanta Hojda
CZY PSYCHOTERAPIA ONLINE JEST TAK SAMO SKUTECZNA JAK TRADYCYJNA
Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług psychoterapeuty. Jednak w czasie pandemii Covid na popularności zyskały procesy prowadzone online. Dla wielu osób są one ciekawą alternatywną dla tradycyjnej terapii. Jednak warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czy psychoterapia online jest tak samo skuteczna, jak tradycyjna?
Jakie zalety ma terapia online?
Osoby decydują się na terapie online z wielu powodów. Bez wątpienia jednym z kluczowych czynników jest komfort. Terapia tradycyjna wymaga dojazdu, nierzadko po pracy, w godzinach szczytu. Natomiast psychoterapia online może odbyć się bez poświęcania czasu na podróż, co może być dużym ułatwieniem zwłaszcza dla osób pracujących zdalnie. Pozwala elastycznie zarządzać swoim grafikiem, ponieważ spotkanie z terapeutą może zaczynać się w niedługim czasie po zakończeniu pracy.
Terapia zdalna jest dostępna z każdego miejsca na świecie. To duże ułatwienie dla osób, które mieszkają w mniejszych miejscowościach i dojazd do terapeuty wiązałby się z długą podróżą. Ponadto na psychoterapię online decydują się także osoby przebywające za granicą. Ta forma jest także ułatwieniem dla osób mających problemy z poruszaniem się.
Jakie są wyzwania związane z terapią online?
Psychoterapia online to wiele korzyści dla klientów, zwłaszcza osób, które nie mogły uczestniczyć w tradycyjnym procesie. Jednocześnie klienci stają także przed nowymi wyzwaniami. Osoby, które decydują się na zdalną psychoterapię, muszą samodzielnie zorganizować bezpieczną przestrzeń.
Tradycyjne spotkania odbywają się w gabinecie, w którym nikt i nic nie przeszkadza. Natomiast jeśli terapia odbywa się w domu, to problemem może być obecność innych. Warto zastanowić się, czy możesz na czas terapii być bez domowników? Czy ich obecność pozwoli Ci skupić się na procesie? Czy domownicy uszanują Twoje spotkanie i nie będą go zakłócać?
Ponadto terapia online, to także ograniczenia technologiczne. Problemy z połączeniem internetowym lub sprzętem mogą powodować zakłócenia, co utrudni spotkanie. Ponadto forma terapii online może utrudniać wykonanie niektórych ćwiczeń. Warto zauważyć, że terapia online opiera się głównie na rozmowie. Dlatego nie sprawdzi się podczas pracy z małymi dziećmi.
Jakie są różnice między psychoterapią online a tradycyjną?
Kluczowa różnica polega w formie procesu. Tradycyjna psychoterapia odbywa się fizycznie, w gabinecie terapeuty. Natomiast spotkania online najczęściej przyjmują formę wideokonferencji za pośrednictwem platform online, takich jak Google Meet, Zoom, czy też dedykowanego oprogramowania. Spotkania zdalne mogą odbywać się także podczas rozmowy telefonicznej, a nawet poprzez chat internetowy.
Jednocześnie sam proces terapii przebiega podobnie, niezależnie od formy. Podczas pierwszych spotkań psychoterapeuta przeprowadza wywiad i poznaje problem klienta. Następnie określa cele oraz plan terapii.
Czy terapia online jest skuteczna?
Tak. O skuteczności tej formy wsparcia przekonaliśmy się wielokrotnie w naszym gabinecie. Jednocześnie efektywność terapii online potwierdzają także badania. Przykładem może być meta-analiza z 2021 roku, która porównywała terapię online w formie wideorozmowy z terapią tradycyjną, w gabinecie.
Czy psychoterapia online jest tak samo skuteczna, jak tradycyjna? Terapia online cechowała się wysoką skutecznością, porównywalną z tradycyjną formą terapii. Badanie zwraca uwagę, że jest szczególnie skuteczna w przypadku depresji, lęku oraz PTSD (stres pourazowy), a także OCD (zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych), gdzie osoby mogą unikać tradycyjnej terapii ze specyficznych dla tych chorób przeszkód.
Dlatego bez względu na to, z jakich powodów decydujesz się na terapie online – to skuteczna forma, która może konkurować z tradycyjną formą pomocy. Efektywność procesu zależy przede wszystkim od zbudowanej relacji oraz dostosowania pracy do indywidualnych potrzeb klienta.