Tylko ten, kto wędruje odnajduje nowe ścieżki
Przysłowie norweskie
Psychoterapia depresji
W obliczu trudnych wydarzeń na świecie znacząco zwiększyła się liczba osób chorych na depresję. Z nieoficjalnych szacunków wynika, iż w naszym kraju aż 10% społeczeństwa zmaga się z tym zaburzeniem. W związku z tym w Ośrodku Psychoterapii Podróż często prowadzimy psychoterapię depresji. Przebiega ona w nurcie integracyjnym, który zawiera w sobie elementy podejścia m.in. psychodynamicznego, humanistycznego, gestalt, a także poznawczo behawioralnego.
Czym jest depresja?
Obecnie temat depresji jest niejednokrotnie poruszany w mediach, jednakże na potrzeby artykułu warto przypomnieć, czym charakteryzuje się to zaburzenie i jak wygląda jego leczenie.
Depresja to zaburzenie nastroju, które objawia się poprzez:
- obniżenie nastroju – wszechogarniający smutek, niską samoocenę, małą wiarę we własne możliwości, poczucie winy, a u części pacjentów także myśli samobójcze;
- niezdolność do przeżywania przyjemności (anhedonię) i utratę zainteresowań;
- spowolnienie psychoruchowe i brak energii prowadzący do męczliwości i rezygnacji z codziennych aktywności;
- obniżenie sprawności myślenia i zdolności do koncentracji uwagi;
- zaburzenie rytmu dobowego – bezsenność lub nadmierną senność;
- znaczne zmniejszenie apetytu (rzadziej też wzmożenie).
Na czym skoncentrowana jest terapia dla osób z depresją?
W trakcie psychoterapii depresji istotne jest odkrycie czynników wzmacniających doznawane uczucia przygnębienia, wyczerpania czy niepokoju. Mogą być to: wspomnienia przykrych wydarzeń z przeszłości danej osoby; wzory ważnych, a niestety także przytłaczających dla niej relacji z bliskimi; niekorzystne wzorce zachowania obejmujące np. styl życia i odżywiania; aktualnie istniejące trudne sytuacje; doświadczane problemy zdrowotne; czy też negatywne, automatyczne myśli i przekonania o sobie, innych osobach i przyszłości.
Podczas psychoterapii depresji pacjent wraz z terapeutą pracuje nad każdym z wyżej wymienionych czynników, które go dotyczą. To dotarcie i określenie czynników wpływających negatywnie na proces leczenia jest niezwykle ważne, gdyż inaczej wygląda psychoterapia depresji u osób dodatkowo cierpiących na przewlekłą chorobę (np. nowotworową), a inaczej u kogoś, kto jest perfekcjonistą lub/i ma silnie negatywną relację z samym sobą.
Jak wygląda psychoterapia w depresji?
Poza tym co zostało już powiedziane, uczestnicy terapii dla osób z depresją zachęcani są do nagradzania siebie samego za osiągnięcia. Co więcej, uczą się przejmować kontrolę nad własnym życiem, ustalać rozsądne cele, planować sposób ich realizacji oraz dostrzegać własny wysiłek i doceniać sukcesy.
Psychoterapia w depresji pomaga pacjentowi w ograniczeniu myślenia powodującego poczucie bezradności czy niezadowolenia z siebie, a jednocześnie uczy stosowania pozytywnych samookreśleń, akceptacji innych osób. Dodatkowo motywuje pacjenta do rozbudowywania systemu wsparcia społecznego tzn. poszukiwania oparcia i utrzymywania bliskich kontaktów z życzliwymi ludźmi.
W Ośrodku Psychoterapii Podróż na terapii dla osób z depresją często wykorzystywane są elementy podejścia poznawczo behawioralnego, a w szczególności te, związane z wykształceniem zdrowego myślenia m.in.:
- poszukiwanie rzeczywistych dowodów dla własnych myśli – ćwiczenie polegające na tworzeniu tabeli zawierającej fakty podtrzymujące oraz obalające daną myśl;
- analiza błędów logicznych obecnych w myśleniu pacjenta – np. przepowiadanie przyszłości “nikt mnie nie pokocha”; czytanie w czyichś myślach “wiem, że uważa mnie za głupią”; obwinianie się o coś, co nie jest moją winą;
- poszukiwanie alternatyw dla negatywnych myśli automatycznych – próba spojrzenia na daną sytuację z perspektywy osoby trzeciej.
Niezwykle istotnym obszarem psychoterapii depresji jest przywracanie nadziei oraz nadawanie osobistego, indywidualnego sensu życia.
Zapraszamy do kameralnego OŚRODKA PSYCHOTERAPII PODRÓŻ, mieszczącego się na zielonych Starych Bielanach w dyskretnej lokalizacji na parterze kamienicy przy cichej uliczce, w odległości pięciominutowego spaceru od stacji metra Stare Bielany. Przyjmujemy w przytulnych, wygłuszonych gabinetach. Pracujemy również w soboty i w niedziele.
Możliwość spotkań przez Skype’a.
ul. Skalbmierska 21/2, Warszawa
wejście od ul. Grodeckiego
(5 minut spacerem od stacji metra Stare Bielany)
telefon czynny w godz. 10.00 -20.00
(jeśli nie odbierzemy, to zawsze oddzwaniamy, czytamy i odpisujemy na SMS)
Pracujemy 7 dni w tygodniu;
pon. – pt. godz. 9.00.- 21.00, sob. – niedz. godz. 9.00. – 18.00
Informujemy, że płatność przyjmujemy tylko przelewem.
Nr konta 75 1140 2004 0000 3302 8023 9432
Umów się na konsultację za pośrednictwem formularza (określ swoje preferencje dotyczące dni i godzin) – odpiszemy w ciągu 12 godzin