Jolanta Hojda
Jak długo powinna trwać psychoterapia?
Psychoterapia jest podstawową formą dbania o zdrowie psychiczne. Decyduje się na nią coraz więcej Polaków, ponieważ wizyta u psychoterapeuty nie jest już tematem tabu. Rośnie także wiedza o tym, jak ważny jest dobrostan psychiczny dla prawidłowego funkcjonowania. Jednak wiele osób, zanim uda się do psychoterapeuty, zastanawia się, jak długo trwa psychoterapia. Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.
Jak długo trwa psychoterapia? 3 główne możliwości
Czas trwania psychoterapii nie jest stały. Możemy wyróżnić 3 główne rodzaje współpracy:
- Krótkoterminowa – jest to psychoterapia, która trwa mniej niż 6 miesięcy. Najczęściej jest ukierunkowana na rozwiązanie konkretnego problemu lub pomoc osobom znajdującym się w chwilowym kryzysie.
- Średnioterminowe – trwa mniej niż rok. Pozwala poradzić z trudniejszymi wyzwaniami i problemami.
- Długoterminowa – może trwać kilka lat, często jest pozbawiona określonego terminu zakończenia. Pracuje się tu na głębokich problemach, nierzadko poruszając wydarzenia, które miały miejsce w dzieciństwie.
Jak długo powinna trwać psychoterapia?
Możemy wyróżnić kilka kluczowych czynników, które wpływają na czas trwania psychoterapii. Do najważniejszych zaliczamy:
- Złożoność i poziom nasilenia problemu – inaczej pracuje się np. z lękiem, który jest spowodowany niedawnym wypadkiem samochodowym, a inaczej z traumą, która powstała w dzieciństwie.
- Potrzeby klienta – dla niektórych osób sam fakt uczestniczenia w terapii może przynosić wiele wartości. Dlatego niektórzy chcą kontynuować pracę po osiągnięciu ustalonych celów.
- Nastawienie klienta – niektóre osoby chcą uczestniczyć w terapii, jednak różne postawy blokują ich pełne zaangażowanie, co wydłuża czas trwania terapii.
- Nurt – niektóre rodzaje terapii (np. psychodynamiczna) są nastawione na eksplorację głębokich problemów i długoterminową pracę, podczas gdy inne (np. poznawczo-behawioralna) kładą nacisk na konkretne zachowania oraz przekonania i nastawione są na krótko i średnioterminową pracę.
- Relacja terapeutyczna – relacja pomiędzy klientem a terapeutą to jedn z kluczowych czynników wpływających na skuteczność, a tym samym czas trwania terapii.
Łatwo zauważyć, że wiele czynników wpływa na czas trwania terapii. Dlatego nie można odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, jak długo powinna trwać psychoterapia. Jej czas powinien zostać dopasowany do indywidualnych potrzeb klienta.
Jak szybko można spodziewać się efektów psychoterapii?
Osoby udające się do psychoterapeuty często zastanawiają się nie tylko, jak długo trwa psychoterapia, ale także, kiedy pojawią się pierwsze efekty. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.
Rozwiązanie problemu, z którym udajesz się na terapie, zwykle zajmuje od kilku miesięcy, do kilku lat. Na czas trwania terapii wpływa wiele czynników, o których przeczytasz w poprzedniej części artykułu. Jednocześnie efekty psychoterapii pojawiają się znacznie wcześniej. Nawet już po pierwszym spotkaniu. Dlaczego?
Często sam fakt rozmowy z psychoterapeutą pozwala osiągnąć znaczącą zmianę. Dzięki temu możesz szczerze powiedzieć o swoich zmartwieniach i problemach osobie, która Cię nie ocenia. Ponadto już podczas pierwszych spotkań rośnie świadomość, na temat swoich zachowań – ich przyczyn, konsekwencji.
Dlatego, pomimo że osiągnięcie celu w psychoterapii wymaga czasu, to efekty mogą pojawić się już w pierwszym miesiącu. A jeśli jesteś w trakcie terapii i uważasz, że zmiany są zbyt wolne lub ich nie zauważasz, to podziel się swoimi przemyśleniami z terapeutą.
Psychoterapia ile trwa – czy terapeuta może oszacować czas pracy?
Współpraca z terapeutą zaczyna się od diagnozy problemu i opracowania planu terapii. Najczęściej potrzeba kilku sesji, które pozwolą ocenić funkcjonowanie, nasilenie problemu, co umożliwi zaplanowanie konkretnych działań. Na tej podstawie terapeuta jest w stanie oszacować czas jej trwania. Jednocześnie warto pamiętać, że to tylko prognoza i czas terapii może ulec zmianie w trakcie pracy.