Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Żałoba – jak poradzić sobie po stracie bliskiej osoby?

Jolanta Hojda

Strona główna 9 artykuły 9 Żałoba – jak poradzić sobie po stracie bliskiej osoby?

Żałoba – jak poradzić sobie po stracie bliskiej osoby?

Strata bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, jakie może nas spotkać. Śmierć ukochanej osoby pozostawia ogromną pustkę i mnóstwo trudnych emocji. Żałoba to naturalny proces, przez który należy przejść, aby stopniowo zaakceptować to, co się stało, i nauczyć się żyć dalej. W tym artykule dowiesz się, czym jest żałoba oraz jak można pomóc sobie poradzić po stracie bliskiej osoby.

Etapy żałoby – jak przebiega tęsknota po stracie bliskiej osoby?

Elisabeth Kübler-Ross opracowała model, który opisuje 5 etapów, przez które przechodzą osoby przeżywające żałobę:

  • Zaprzeczenie– osoby nie dowierzają, że bliska osoba odeszła. To naturalna reakcja, która pozwala nam stopniowo przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości.
  • Gniew – to złość na sytuację, los, a czasem nawet na zmarłego, że „odszedł”.
  • Targowanie się – w tym etapie następują próby „negocjacji” z losem, wyobrażając sobie, co by było, gdyby mogli cofnąć czas.
  • Depresja– to uczucie głębokiego smutku, poczucia pustki, a nawet przekonanie, ze życie traci sens.
  • Akceptacja – z czasem, przychodzi moment, kiedy osoby zaczynają akceptować rzeczywistość i wracają do normalnego funkcjonowania.

Nie wszyscy przechodzą przez te etapy w określonej kolejności. Niektórzy mogą wracać do wcześniejszych etapów, przeżywać je w różnym natężeniu, a także pomijać niektóre z nich.

Poczucie winy, stany lękowe i inne emocje po śmierci bliskiej osoby

Każda osoba może doświadczać innych emocji. Jednym z najczęściej odczuwanych uczuć jest tęsknota za zmarłą osobą – za chwilami, za doświadczeniami, które już nigdy nie wrócą. Czasem może przerodzić się w głębokie uczucie pustki, które wydaje się nie do zniesienia.

Ponadto osoby doświadczające żałoby często odczuwają stany lękowe. Po stracie bliskiej osoby boją się o życie swoich i innych, a także przyszłość. Innym trudnym do zniesienia uczuciem jest poczucie winy. Zastanawiają się, czy mogliby zrobić coś inaczej, uratować bliską osobę. Pojawiają się pytania, które prowadzą do poczucia winy, choć najczęściej zupełnie nieuzasadnionego.

Może poprawić się także gniew, rezygnacja, smutek, a także wiele innych, nieprzyjemnych emocji. Ważne jest, by pozwolić sobie na ich doświadczanie i nie obwiniać się za to, co czujesz.

Pustka po śmierci mamy, męża, żony – jak radzić sobie z żałobą?

Odczuwanie wielu różnych, często nieprzyjemnych emocji w trakcie żałoby jest naturalne. Ich akceptacja jest podstawą – nie wymagaj od siebie błyskawicznego powrotu do codzienności. Pozwól sobie na przeżywanie śmierci bliskiej osoby, w swój sposób.

Ponadto wsparcie bliskich jest nieocenione w procesie żałoby. Rozmowa z rodziną, przyjaciółmi, czy nawet udział w grupie wsparcia może pomóc w przeżywaniu trudnych emocji. Nie warto zamykać się w sobie – podzielenie się swoimi uczuciami z innymi może przynieść ulgę.

Warto wykorzystać także techniki samopomocy. Prowadzenie dziennika, w którym spisujesz swoje myśli, może pomóc uwolnić się od natarczywych emocji. Również medytacja czy aktywność fizyczna są wsparciem w radzeniu sobie z pustką, po stracie bliskiej osoby.

Żałoba terapia – jak psychoterapia może pomóc w żałobie?

Jeśli czujesz, że emocje związane z żałobą są dla ciebie zbyt przytłaczające i nie potrafisz wrócić do codziennego funkcjonowania, warto rozważyć pomoc psychologiczną. Psychoterapia może pomóc przepracować trudne emocje, zrozumieć, co się dzieje, i znaleźć sposoby na reorganizację życia, po stracie.

W trakcie psychoterapii specjalista zaczyna od diagnozy klienta, oceny jego kondycji psychicznej. Po diagnozie następuje proces terapii, gdzie pracuje się z przekonaniami, nawykami, czy też wzorcami myślowymi. Psychoterapia oferuje różne nurty m.in. poznawczo-behawioralny (CBT), psychoanalityczny. W naszym ośrodku psychoterapeutycznym Podróż wykorzystujemy podejście integracyjne, które korzysta z dorobku różnych nurtów.

W niektórych przypadkach, gdy odczuwane emocje są bardzo dotkliwe, niezbędne może być leczenie farmakologiczne. W tym celu należy udać się do psychiatry, który dobierze leki, do stanu pacjenta.

Niezależnie od tego, na wsparcie, jakiego specjalisty się decydujesz – jeśli zauważysz u siebie niepokojące obawy, np. czujesz, że sytuacja, której doświadczasz, Cię przerasta, to skontaktuj się ze specjalistą. Dzięki temu podejmiesz odpowiednie działania, zanim stan emocjonalny się rozwinie.

Podsumowanie

Żałoba to trudny, ale naturalny proces, który każdy przechodzi na swój sposób. Nie ma jednej właściwej drogi, ale ważne jest, aby pozwolić sobie na przeżywanie emocji, szukać wsparcia u bliskich i nie bać się prosić o pomoc profesjonalną, jeśli tego potrzebujesz. Gdy czujesz, że potrzebujesz wsparcia, nie wahaj się sięgnąć po pomoc – to oznaka siły, a nie słabości.